Logo Wolontariat Kostroma

Pracownicy Kompanii Piwowarskiej czyli Kompania Wolontariuszy dają często popis ogromnego zaangażowania i znakomitej pracy zespołowej. Już dziś będzie można zobaczyć co zrobią w Centrum Trójki, od godziny 14:30 pomogą odświeżyć Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych „Centrum Trójki”.

Wolontariusze odmalują m.in. salę konferencyjną, która pełni ważne funkcje dla lokalnej społeczności – odbywają się w niej szkolenia i spotkania organizacji pozarządowych, była też sztabem WOŚP albo magazynem Szlachetnej Paczki.

– Spotkania regionalnych kierowników sprzedaży są tak zaplanowane, by znalazł się czas i na służbowe, piwne tematy, i na integrację. A integracja jest jeszcze przyjemniejsza, jeśli można przy okazji zostawić pozytywny ślad w miejscu, które nas ugościło – mówi Adam Samorek, dyrektor Regionu Północ. – Nie da się ukryć, że dla naszej ekipy, składającej się głównie z mężczyzn, remont to miła odskocznia od codziennych obowiązków w KP i prawdziwa frajda, którą daje praca fizyczna i świadomość tego, że przychodzimy komuś z pomocą.

To nie pierwsza tego typu akcja – łącząca spotkanie sił sprzedaży ze wspieraniem lokalnej społeczności – w historii wolontariatu pracowniczego KP ani nawet w tym regionie. W październiku 2015 roku w Dolinie Charlotty aż 200 pracowników Kompanii przebiegło 10 kilometrów po to, by na mecie cieszyć się podwójnym zwycięstwem – ukończeniem biegu i przekazaniem z tej okazji 10 tysięcy złotych Stowarzyszeniu Horyzont i Stowarzyszeniu Solidarni „Plus” ze Słupska. Natomiast wiosną ubiegłego roku Kompania Wolontariuszy osobiście zakupiła, skręciła i pomalowała ponad 20 ławek dla gminy Stawiguda koło Olsztyna. Teraz będzie można oglądać pracowników KP w akcji w Suwałkach.

Równocześnie z pracami modernizacyjnymi w Centrum Trójki, (w godz. 14:30-18:30), KP w tym samym miejscu zaprezentuje swoje działania społeczne organizacjom pozarządowym w ramach spotkania TechKlubu Suwałki. TechKluby prowadzone są przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a finansowane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Partnerem lokalnym TechKlubu Suwałki jest Stowarzyszenie Kulturalne KOSTROMA. Prezentacja Kompanii Wolontariuszy rozpocznie się o godz. 17:00.

Kompania Wolontariuszy

Formuła, w jakiej obecnie funkcjonuje wolontariat pracowniczy w KP, jest konsekwencją nie tylko oczekiwań względem firmy, ale też tego, w jaki sposób ona sama chce pomagać. Początki jej społecznego zaangażowania to licznie przekazywane darowizny i wspieranie akcji charytatywnych. Były to proste, niemal podstawowe formy pomocy, ale wtedy, kilkanaście lat temu, wszyscy dopiero się uczyli i stawiali pierwsze kroki w dziedzinie społecznej odpowiedzialności biznesu. Kiedy w 1999 roku KP przygotowywała bożonarodzeniowe paczki pod hasłem „Ekipa Świętego Mikołaja”, postawiła na działanie. Dzięki temu osoby potrzebujące poczuły magię świąt, jednak wkrótce takie okazjonalne akcje przestały pracownikom wystarczać. W efekcie w 2008 roku wolontariat pracownicy w KP wszedł w nową fazę, zmieniając się w całoroczny program pomocy pod nazwą „Ekipa nie tylko od święta”. Cztery lata później, już jako Kompania Wolontariuszy, zyskał nowe, przydatne narzędzie – Platformę Wolontariatu, która łączy firmę, wolontariuszy i organizacje społeczne.

Tak więc w miarę upływu lat wolontariusze KP przesunęli swoje zaangażowanie z pomocy indywidualnym osobom ku cieszącym się społecznym zaufaniem i wiarygodnym partnerom społecznym. Jednocześnie zostały zawężone obszary, w których realizowane są akcje wolontariackie. Od 2014 roku dotyczą one zagadnień, które obejmuje pięć źródeł wzrostu – filarów strategii CSR Kompanii Piwowarskiej: Rozwój biznesu i społeczności, Odpowiedzialne spożycie, Oszczędzanie wody, Czyste środowisko, Wydajne i przyjazne uprawy. Dodatkowo wszystkie projekty muszą być skierowane do osób pełnoletnich.